Legenda i historia

Zabytkowy Zespół Młyna Wodnego

Historia tego obiektu jest związana z płynącą tuż obok rzeczką Kumielą. Już w okresie krzyżackim podejmowano próby jej gospodarczego wykorzystania, stąd u jej brzegów budowano młyny wodne. Jeden z nich usytuowany na obrzeżu lasów Bażantarni, otoczony krzakami i zaroślami, został nazwany Strauchmühle, czyli Młyn Krzaczasty (obecny Hotel Młyn).

Legenda o Młynarzu i Młynarzowej

Wojska napoleońskie przybyły do Elbląga w 1807 roku. By nakarmić wielki garnizon zmuszono elblążan do dostawy żywności. Wieczorem do Krzaczastego Młyna (dziś Hotel Młyn***) przybył francuski patrol. Żołnierze kazali dać sobie dobrze jeść i pić, słyszeli bowiem o doskonałych wypiekach Młynarzowej i równie dobrym winie tam pędzonym. Młynarz widząc co się święci gorzko zapłakał. Widział już oczyma duszy puste spiżarnie i piwnice, obrabowany młyn, puste spichlerze na poddaszu.

Biblioteka

Budynek w którym dziś mieści się Hotel Młyn Biblioteka**** pierwotnie wybudowano na obrzeżach Starego Miasta jako Szkoła Hanzy. Ta nazwa podkreślała ważne miejsce Elbląga w gospodarce średniowiecznej Europy.

Po 1945 r. przeznaczenie tego budynku zmieniało się kilkakrotnie, była tu m.in. szkoła podstawowa, a przed przeniesieniem budynku – siedziba Biblioteki Pedagogicznej. Następnie biblioteka została przeniesiona i wydawało się, że opuszczony budynek popadnie w ruinę.

Na szczęście w 2009 r. został kupiony przez prywatnego inwestora – Właściciela Hotelu Młyn, którego atencja do zabytków jest znana.